2136x
000547
2024-01-08
Specyfikacja projektowa

Zbrojenie na ścinanie

W zakładce Zbrojenie na ścinanie można zdefiniować zbrojenie na ścinanie, które zostanie zastosowane podczas wymiarowania pręta na ścinanie.

Ważne

Zmiany wprowadzone w tej zakładce zostaną zastosowane tylko w przypadku edycji jednego lub identycznych prętów. W przypadku edycji kilku prętów o różnych właściwościach (długość pręta, przekrój) wprowadzone dane nie zostaną zastosowane.

przęsła

W tej sekcji okna dialogowego można zdefiniować powierzchnie zbrojenia strzemionami. Istnieje tylko jedno ustawienie wstępne, stanowiące rodzaj "zbrojenia podstawowego". Można dostosować to domyślne ustawienie i podzielić jedno duże 'pole' na sekcje (patrz ilustracja Definiowanie zbrojenia na ścinanie). Należy użyć przycisku #.image

Informacje

Przęsła można zdefiniować jako nakładające się lub zamknięte względem siebie. W przypadku nakładania się przęseł, pole przekroju rzeczywistego zbrojenia [cm2/m] jest dodawane, a suma ta jest stosowana w obliczeniach.

W celu graficznego wyświetlenia zbrojenia strzemionami może okazać się konieczne określenie "offsetu" dla edge Granicznych Odległości strzemion.

Parametry

W tej sekcji można zdefiniować właściwości zbrojenia na ścinanie. Parametry te odnoszą się zawsze do przęsła wybranego na liście „Przęsła”.

Dane podstawowe

Wybierz z listy "Typ strzemienia". Dostępne są różne kształty strzemion.

Informacje

Nie wszystkie typy strzemion są stosowane w obliczeniach na skręcanie. Zależy to od kształtu strzemienia - zamkniętego lub otwartego - oraz specyfikacji normy, która dopuszcza tylko niektóre typy łączników U do obliczania skręcania.

Przypisz materiał do zbrojenia na ścinanie. Jeżeli w modelu została już zdefiniowana odpowiednia stal zbrojeniowa, można ją wybrać z listy. W przeciwnym razie można użyć przycisku Obiekt do edycji Utwórz nowy materiał w polu tekstowym, wybierając opcję Okno dialogowe Nowy materiał nr, umożliwiające dostęp do biblioteki materiałów. ==== parametry strzemion ==== Należy określić "średnicę pręta" ds,st strzemion, odległość ss,st między strzemionami lub liczbę ns,st strzemion w przęśle. image">039267#

Zazwyczaj wprowadza się tylko średnicę strzemienia ds,st i rozstaw ss,st. Liczba strzemion podawana jest automatycznie. W każdym razie można również określić liczbę strzemion ns,st. Program określa odpowiednią odległość dla tego przęsła.

W poniższej kategorii wyświetlane jest pole przekroju zbrojenia rzeczywistego strzemionami.

Pola powierzchni zbrojenia

Tutaj widoczne jest pole przekroju zbrojenia wynikające z ustawień w sekcji „Parametry strzemion”. Alternatywnie można wprowadzić bezpośrednio pole przekroju zbrojenia asw w [cm²/m]. Na podstawie tego parametru program określa wymaganą odległość ss,st oraz liczbę wynikową ns,st strzemion. Średnica ds,st pozostaje taka sama.

Położenie przedziału

W tej kategorii należy określić, w którym miejscu pręta ma być rozmieszczone „rozpiętość” ze zbrojeniem strzemionami. Położenie to można zdefiniować poprzez „odniesienie“ do początku, końca lub miejsca x. Po wybraniu odpowiedniej opcji z listy można zdefiniować punkt odniesienia dla położenia przęsła.

Ponadto za pomocą "Formatu definicji" można określić, czy odległości mają być definiowane absolutnie w jednostkach długości, czy względnie w procentach.

Należy wprowadzić „początek” x1 oraz „koniec” x2 przęsła. „Długość przęsła” ls oznacza długość przekroju strzemienia w pręcie.

Odległości strzemion od brzegów

„Reguła układu” określa, w jaki sposób strzemiona zostaną rozmieszczone na krawędziach przęsła. Dostępnych jest kilka opcji.

Przy ustawieniu domyślnym "Początek równa się koniec" program określa pozostałą długość na podstawie liczby ns,st i rozstawu strzemion ss,st, która jest przyłożona jednakowo na początku i na końcu tego przęsła. Pola wprowadzania Δi oraz Δj są zablokowane.

Pozostałe opcje umożliwiają ręczne zdefiniowanie odległości granicznych strzemion:

  • "Początek zdefiniowany": Należy wprowadzić Odsunięcie początkowe Δi definiujące położenie pierwszego strzemienia w przęśle. Odległość Δj na końcu przęsła jest określana automatycznie; tej wartości nie można edytować.
  • "Start = Pozostała długość do rozstawu strzemion": Opcja ta nie jest dostępna dla pierwszego przęsła, a jedynie dla przęseł następnych. Stosując tę regułę, odległości Δi oraz Δj są określane automatycznie; wartości te nie mogą być edytowane. W przypadku skasowania poprzedniego przęsła opcja zostaje automatycznie zmieniona na "Początek zdefiniowany", a wcześniej określona wartość zostaje wprowadzona jako offset początkowy Δi.
  • "Koniec zdefiniowany": Należy wprowadzić odsunięcie końcoweΔj definiujące położenie ostatniego strzemienia w przęśle. Odległość Δi na końcu przęsła jest określana automatycznie; tej wartości nie można edytować.
  • "Koniec = Pozostała długość do rozstawu strzemion": Program nie stosuje żadnego offsetu początkowego. Możliwa liczba strzemion ns,st jest określana na podstawie rozstawu strzemion ss,st i podawana jest pozostała długość na końcu przęsła.
Informacje

W przypadku belki ciągłej składającej się z kilku prętów należy utworzyć zbiór prętów i obliczyć go zamiast poszczególnych prętów.

Informacja

Na koniec podajemy następujące informacje dotyczące zbrojenia strzemionami bieżącego przęsła:

  • Długość jednego strzemienia Lst,1
  • Suma długości wszystkich strzemion Lst
  • Ciężar jednego strzemienia Wst,1
  • Ciężar wszystkich strzemion Wst jako suma

Okno graficzne

W obu obszarach zakładki można zobaczyć graficznie zbrojenie. Po prawej stronie widoczny jest przekrój pręta, a poniżej przekrój podłużny. Wprowadzane dane wprowadzane są dynamicznie, co zapewnia doskonałą kontrolę.

Przekrój

Rysunek po prawej stronie przedstawia przekrój pręta ze zdefiniowanym strzemieniem i zbrojeniem podłużnym. Otulina betonowa jest wyświetlana w układzie zbrojenia. Grafika przekroju przedstawia również lokalne osie z i y pręta.

Grafika przekroju odnosi się do zbrojenia w "Położeniu x" wzdłuż pręta podanego w polu pod rysunkiem. Przy domyślnym ustawieniu x = 0,000 m zbrojenie jest wyświetlane na początku pręta. Aby wyświetlić zbrojenie w innym miejscu pręta, należy wprowadzić odpowiednią odległość. Położenie x jest wówczas oznaczone strzałką w przekroju podłużnym.

Przyciski pod rysunkiem posiadają następujące funkcje:

Widok modelu Przełączanie między grafiką przekroju a widokiem modelu
Filtr Pokaż tylko zbrojenie podłużne określone w Lista pozycji .
Pokaż układ osiowy Wyświetl lub ukryj osie pręta
Pokazać wymiarowanie Wyświetl lub ukryj wymiary przekroju
Natychmiast wydrukuj Różne możliwości drukowania grafiki

Przekrój podłużny

Grafika w dolnej części okna dialogowego przedstawia przekrój podłużny pręta wraz ze zdefiniowanym strzemionami i zbrojeniem podłużnym oraz symbolami podpór według zdefiniowanych długości efektywnych i obliczeniowych.

Aby pracować w tym obszarze graficznym, można użyć wszystkich funkcji myszy, opisanych w podręczniku do programu RFEM, rozdział Sterowanie graficzne. Umożliwia to powiększanie zbrojenia pręta lub wyświetlanie go w przestrzeni.

Przyciski obok grafiki posiadają następujące funkcje:

Widok aksonometryczny - List Zdefiniuj różne typy widoków
Widok w kierunku osi pręta Widok w różnych kierunkach osi pręta
Przejrzysta lista modeli Wyświetl jako model szkieletowy, model bryłowy lub model przezroczysty
Lista wymiarów Wyświetlanie i ukrywanie różnych obiektów pomocniczych i modeli
Postać rzeczywista Pokaż symbolicznie pręt w położeniu poziomym lub w położeniu rzeczywistym
Natychmiast wydrukuj Różne możliwości drukowania grafiki
układ zbrojenia Otwiera okno Układ zbrojenia
Pokaż cały model Wyświetl pełny widok pręta