384x
003096
2024-01-11

obciążenie

W przypadku obliczeń obciążenie jest wprowadzane z 6 stopniami swobody w interfejsie użytkownika programów RFEM i RSTAB. Obciążeniami z różnych oddziaływań można zarządzać za pomocą przypadków obciążeń i łączyć je z kombinacjami obciążeń. Poniższe rozdziały podręcznika RFEM i ich podrozdziały zawierają przegląd najważniejszych funkcji:

O ile w niniejszym podręczniku nie określono inaczej, funkcje obciążenia opisane w podręczniku programu RFEM 6 mają zastosowanie również w przypadku korzystania z rozszerzenia Skrępowanie skrępowane (7 stopni swobody). Wszystkie typy obciążeń i kreatory obciążeń dostępne w programach RFEM i RSTAB można stosować bez ograniczeń w połączeniu z tym rozszerzeniem. Dodatkowe typy obciążeń, takie jak bimomenty, nie są obecnie planowane.

W podrozdziale Punkt przyłożenia obciążenia znajdują się informacje na temat mimośrodu obciążenia i punktu przyłożenia obciążenia dla różnych typów obciążenia.

Zachowanie się obciążenia w obliczeniach geometrycznie nieliniowych

W przypadku obliczeń geometrycznie nieliniowych (teoria drugiego rzędu lub teoria trzeciego rzędu) podczas przykładania obciążenia uwzględniany jest obrót punktów sieci ES. Skręcenie pręta może spowodować dodatkowy mimośród obciążenia.

Efektywny kierunek obciążenia jest zasadniczo zachowywany podczas obliczeń w programie RSTAB. Jest to również określane jako konserwatywne podejście do obciążenia . Na przykład obciążenie prętowe zdefiniowane w 'lokalnie z' działa również podczas obrotu lokalnego układu współrzędnych w kierunku pierwotnym.

W programie RFEM rozróżnia się kierunek: Obciążenia w odniesieniu do globalnego układu współrzędnych działają nadal w kierunku niezmienionego globalnego układu współrzędnych (zachowawcze podejście do obciążenia). Obciążenia związane z lokalnym układem współrzędnych działają w zaktualizowanym kierunku lokalnego układu współrzędnych (za obciążeniem).