3132x
000078
2024-01-25
Konstrukcja

Biblioteka przekrojów

Wiele przekrojów zapisanych jest w bazie danych.

Otwieranie biblioteki

Dostęp do biblioteki można uzyskać w sekcji 'Nazwa' za pomocą przycisku biblioteka: (zob. rysunek Nowy przekrój ).

Biblioteka podzielona jest na sekcje zawierające różne typy przekrojów. Po wyszukaniu kategorii przekroju należy kliknąć przycisk z odpowiednim symbolem.

Znormalizowane przekroje

W przypadku przekrojów należących do kategorii 'Znormalizowane' pojawia się kolejne okno dialogowe, w którym można wybrać przekrój.

Wybór przekroju ułatwiają następujące funkcje:

  • W sekcji 'Filtry' (po lewej stronie) dostępne są odpowiednie kryteria pozwalające zredukować liczbę przekrojów.
  • Można też skorzystać z wyszukiwania pełnotekstowego w polu 'Szukaj' (poniżej).

Aby wybrać inny typ przekroju, za pomocą przycisku Wrócić można powrócić do przeglądu.

Ustawianie filtrów

Sekcja Filtry oferuje różne możliwości wyboru. Przekroje można filtrować według określonych kryteriów, ograniczając w ten sposób liczbę wyników (zob. rysunek Wybór prostokątnego przekroju zamkniętego).

Wskazówka

Za pomocą przycisku Filtr w dolnej części sekcji można określić, czy wyświetlane będą również przekroje z nieaktualnych norm.

Grupa przekrojów do wybrania

W środkowej sekcji należy zdefiniować Grupę przekrojów, w której skatalogowany jest profil. Grupy są posortowane według normy, producenta, regionu i rodzaju produkcji. Kolejność sortowania można zmieniać, klikając nagłówki kolumn.

Za pomocą przycisku Informacje o przekroju w dolnej części sekcji można sprawdzić parametry wybranego przekroju.

Przekrój do wybrania

W prawej części okna można wybrać Przekrój, który ma zostać zastosowany w modelu.

Kliknięcie przycisku OK lub naciśnięcie klawisza Enter powoduje przeniesienie wybranego przekroju do okna dialogowego 'Nowy przekrój'.

Przekroje złożone

Ta sekcja okna umożliwia tworzenie kombinacji znormalizowanych przekrojów według parametrów. Użytkownik powraca do okna dialogowego 'Nowy przekrój', które zawiera teraz dodatkową zakładkę.

W sekcji 'Typy kombinacji' należy zdefiniować rozmieszczenie przekrojów (1). Następnie w sekcji 'Przekroje' można kolejno wybierać odpowiednie przekroje z biblioteki za pomocą przycisku biblioteka: (2) (3).

Przekroje cienkościenne i masywne

W przypadku wybrania w bibliotece przekroju cienkościennego lub masywnego można zdefiniować jego parametry geometryczne w oknie dialogowym 'Nowy przekrój'. Służy do tego dodatkowa zakładka.

Wskazówka

W przypadku przekrojów cienkościennych można wstępnie zdefiniować wymiary przekroju walcowanego za pomocą przycisku Wstępne ustawienie przekroju walcowanego .

Ulubione przekroje

Często używane przekroje można zapisać jako Moje przekroje . W kolejnych projektach będą one dostępne jako preferowane przekroje ("Ulubione").

Aby zapisać bieżący przekrój jako ulubiony, po zdefiniowaniu profilu lub parametrów definicji należy kliknąć przycisk Nowy ulubiony znajdujący się w dolnej części biblioteki. Przekrój zostanie zapisany w kategorii 'Moje przekroje | Główne'.

Swoje preferowane przekroje można sprawdzić za pomocą przycisku Edytuj . Przekroje zapisane jako ulubione są wyszczególnione i uporządkowane według typu na liście w oknie dialogowym 'Edytuj moje przekroje'.

Za pomocą przycisku Nowy można utworzyć nową kategorię na liście preferowanych przekrojów.

Aby zaimportować preferowany przekrój z biblioteki, należy kliknąć przycisk Ulubione w sekcji 'Z 'Moich przekrojów.

Przekroje RSECTION

Do programu RFEM można również importować przekroje zdefiniowane przez użytkownika w programie RSECTION. W tym celu należy kliknąć przycisk Wybór przekroju PRZEKRÓJ w sekcji 'Z RSECTION'. Pojawi się komunikat „Wybierz przekrój w Centrum Dlubal” i otworzy się Dlubal Center. Tutaj należy wybrać przekrój RSECTION.

Aby import przekroju było możliwy, muszą być spełnione określone warunki licencyjne. W tym celu w przekroju RSECTION zapisana jest informacja o licencjach, jakie były dostępne w chwili zapisywania przekroju w programie RSECTION. Obowiązują następujące zasady:

  • W celu użycia przekroju RSECTION w programie RFEM nie jest konieczne zapisanie przekroju wraz z wynikami.
  • Jeżeli użytkownik posiadający licencję RSECTION utworzył przekrój i zapisał go w programie RSECTION, inni użytkownicy mogą zaimportować ten przekrój do programu RFEM, przeprowadzić jego analizę statyczną i obliczenia w rozszerzeniu takim jak Projektowanie konstrukcji stalowych lub Projektowanie konstrukcji aluminiowych, nawet jeśli nie posiadają licencji na program RSECTION.
  • Przekroje RSECTION, których wymiarowanie w rozszerzeniach Projektowanie konstrukcji stalowych lub Projektowanie konstrukcji aluminiowych wymaga uwzględnienia przekroju efektywnego, muszą być też zapisane w programie RSECTION z aktywną licencją na Przekroje efektywne.
Rozdział nadrzędny