2082x
000267
2017-12-01

Pytanie

Podczas obliczania mojego modelu z płytą stropową otrzymuję bardzo duże siły tnące wyświetlane w płycie, a także bardzo duże, nierealne siły podporowe wyświetlane na końcach podpory, co uniemożliwia obliczenie płyty. Dlaczego?


Odpowiedź:

Reakcje podporowe są na tyle duże, że w wyniku utwierdzenia stałego na końcach podpór liniowych powstają osobliwości.

Problemu tego można uniknąć poprzez realistyczne modelowanie konstrukcji: Płyty stropowe spoczywające na tafli ścian nie są w pełni utwierdzone w kierunku ciężaru własnego. Ze względu na sztywność ściany podparcie sprężyste jest bardziej realistyczne. Sztywność sprężystą podpory liniowej, która powinna imitować ścienkę, oblicza się ze wzoru k = (E*d)/h (gdzie E jest modułem sprężystości ściany, d jest grubością ściany, h jest modułem sprężystości ściany, wysokość ściany).

Modelując podpory liniowe ze sprężynami, można uniknąć osobliwości, jak pokazano na rysunku dla reakcji podporowych liniowych.

Modelowanie podpór jako sprężystości jest również uzasadnione w przypadku podpór punktowych. W tym przypadku program RFEM oferuje funkcję „Słup” do generowania podpory punktowej, dzięki której parametry sprężyny są automatycznie obliczane i stosowane na podstawie geometrii słupa.